10 kwietnia 2011

Tablica Smoleńska, która głosi prawdę i napawa dumą

Dziś w całej Polsce obchodzimy pierwszą rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz małżonką oraz wiele osób z pierwszych stron gazet, postaci znanych, lubianych i cenionych.


Rocznicę tę obchodzimy jednak w cieniu ciągnącego się wciąż śledztwa, w wyniku którego, o kuriozum, coraz mniej wiemy i coraz więcej mamy wątpliwości. Wczoraj na tych obchodach położył się też kolejny cień. Rosjanie podmienili tablicę w Smoleńsku, na tę bardziej wygodniejszą, okrojoną i ocenzurowaną, pozbawioną wpisu, że ofiary zginęły "w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r".

To kolejny dowód na to, że Polska jest krajem klienckim wobec Rosji, krajem klęczącym przed Rosją i notorycznie przez niego policzkowanym i biczowanym. Rosja jest jak drapieżnik, który gdy zobaczy słabą jednostkę w stadzie, to nie odpuści, póki jej nie zagryzie. My, choć jesteśmy w stadzie i UE i NATO, to mając słabego premiera i słabego prezydenta, jesteśmy dla takich krajów jak Rosja, potencjalną ofiarą. Dlatego nas uparcie zagryzają i konsekwentnie upokarzają.

Ale dziś naszym zadaniem jest czcić pamięć, bez oglądania się na kogokolwiek, zwłaszcza na Rosjan. Powinniśmy to robić tu, u siebie, tu gdzie Rosjanie nam niczego nie zabiorą, nie podmienią, nie zakażą. Możemy w granicach naszego państwa dążyć do wszystkiego, co pozwoli odkryć choć minimalne skrawki prawdy o tej katastrofie. I to właśnie w ramach uczczenia ofiar, dziś w Legnicy została odsłonięta tablica smoleńska, upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy.

Choć w Polsce, ze względu na głębokie podziały polityczne, wciąż nie można uhonorować należycie wielu ofiar tej katastrofy, głównie tych związanych z obozem PiS, to tym mocniej jestem dumny z tego, że to właśnie w Legnicy, mieście nazywanym "Małą Moskwą" udało się zamontować i odsłonić taką tablicę o takiej właśnie treści. A że to treść wyjątkowa w skali być może nawet całej Polski, to przekonacie się Państwo oglądając zdjęcie tablicy.I jeszcze jedno zdjęcie:


Na portalu legnica.fm znajdziecie Państwo więcej zdjęć oraz szczegółów dotyczących tego, kto wpadł na pomysł jej wykonania, kto ją zaprojektował a także o wiele bogatszą relację foto oraz video z całego procesu wykonywania tej Tablicy Smoleńskiej, jej montowania, także z jej odsłonięcia i poświęcenia. Zapraszam i polecam!


Piotr Cybulski

Udostępnij wpis

0 komentarzy do wpisu "Tablica Smoleńska, która głosi prawdę i napawa dumą"

Prześlij komentarz