16 lutego 2010

Popierasz PiS? Jesteś fanatycznym niszowcem!Teraz o polityce i politykach rozmawia się ze specjalistami od marketingu. Nic dziwnego, Tusk i Obama udowodnili, że teraz politycy to już tylko produkty, produkowane przez marki jakimi są partie. Te marki mają swoje logo, swoje slogany, swoje spoty reklamowe.

Dlatego z zaciekawieniem czytam rozmowę ze specjalistą od marketingu politycznego, zamieszczoną na Wirtualnej Polsce. Czytam tam mi. in.

"Bracia Kaczyńscy? to obecnie produkt niewątpliwie już tylko niszowy. W ich długiej historii były jednak momenty, kiedy ubiegali się - i to skutecznie - o cały elektorat. Z tego wywodzi się przecież prezydentura Lecha Kaczyńskiego. Od pewnego czasu ?Kaczyńscy? i ?PiS? to marki schodzące. Już wiele się z nich nie wyciśnie"


Nastepnie:

"Marka ?Kaczyńscy? znana jest każdemu Polakowi, przy czym ? jak pokazują sondaże ? większość osób jej nie popiera. Niewielkie grono to grupa fanatyków PiS-u. Osób o profilu, że się tak wyrażę, ?dornowskim? jest może trochę, ale jestem przekonany, że srodze się pomylą sądząc, że może istnieć w przyrodzie taki twór jak PiS bez Kaczyńskich. Tożsamość tych marek to drugi ważny czynnik, którego nie uwzględniono"

Po czym:

Marka ?Kaczyńscy? (czyli ?PiS?) ma obecnie mały ten twardy elektorat pozytywny a ogromny negatywny. Ich rynkowy konkurent natomiast, to znaczy marki ?PO? czy ?Tusk? (choć w tym wypadku zdecydowanie nie można utożsamiać tych marek), mają wyniki akurat odwrotne. Proporcje są nokautujące. A na pewno nie będzie to walka Dawida z Goliatem"

Potem jeszcze o retoryce Kaczyńskiego, czy raczej jego narracji, często określanej jako błędna:

"On nie popełnia błędów. On się komunikuje w ten sposób ze swoimi zwolennikami, często zagorzałymi fanami. Umacnia ich niszowe przywiązanie do marki ?Kaczyńscy? i do tożsamej z nią marki ?PiS?. To, jak te działania Kaczyńskiego odbiera grupa mu niechętna, nie ma już dla niego znaczenia. I to jest całkiem racjonalne. Adresować przekaz do całej populacji może sensownie tylko marka uniwersalna. Marka niszowa musi dbać wyłącznie o swoją grupę"

Na koniec jeszcze wniosek::

"Bo marki to przede wszystkim emocje. I dlatego tak je kochamy albo ich nienawidzimy! "

I tyle. W takich słowach można zamknąć nowożytną politykę. Marka, produkt, cena, reklama, emocje. Kupuj PO i Tuska, omijaj niszowy PiS, bo niszowy produkt jest zawsze źle opakowany, bez względu na to, co zawiera w środku. Nie zaglądaj do środka, wierz reklamom i opakowaniom. To trochę jak rynek soków owocowych, w których eksponowane są nie te zdrowe i ze świeżych soków ale te opakowane efektownie.

Wiecie co? W tym kraju nigdy nie będzie dobrze, właśnie teraz to do mnie dotarło. Chyba tak długo nie będzie dobrze, jak o polityce będziemy rozmawiać w kategoriach marki, jakby to była para butów czy napój orzeźwiający, a nie o Polsce, Polakach, polepszaniu naszego życia, normalizowaniu go, o wartościach i moralności.

Zresztą, często się w życiu przekonywałem, że produkt opakowany niezbyt rewelacyjnie może mieścić w sobie przyzwoitą zawartość, lepszą od tej opakowanej nad wyraz zachęcająco. Dlatego nie waham się kupować produktów gorzej opakowanych, te lepsze zostawiam snobom i ludziom bez gustu. Ale cóż, to także jest pewnie niszowe podejście. Ale wiecie co? Dobrze mi jakoś w tej niszy.

Piotr Cybulski

Udostępnij wpis

0 komentarzy do wpisu "Popierasz PiS? Jesteś fanatycznym niszowcem!"

Prześlij komentarz